Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 274 komentarze

Sejsmograf Antypolonizmu

SejsmoAntypolonizmu - Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego państwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, złych stereotypów na temat Polaków nie został w zinstytucjonalizowany sposób podjęty. Problem ma nazwę: antypolonizm.

Antypolonizm w niemieckich mediach - pierwsze sygnały sprzeciwu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zniesławianie i rasistowskie stereotypy - to potępia podobno cały świat! Podobno, ponieważ w niemieckich mediach traktowanie Polaków jako untermenschów ma długą, hitlerowską i wciąż żywą tradycję. Pojawiły się pierwsze oznaki sprzeciwu.

W jednym z naszych alertów pisaliśmy (Humoreski na żołdzie neoGoebbelsa?):

 

W Niemczech można zrobić karierę na powielaniu antypolskich stereotypów w komicznej formie o niesmacznym charakterze. Okazuje się, że już od kilku lat na scenach niemieckich miast pojawia się człowiek ubrany w czerwoną koszulkę z białym orłem na piersiach oraz obwisłych spodniach od dresu, celowo mówi nieskładnie po niemiecku, z polską wymową. Nosi artystyczne nazwisko Marek Fis i udaje człowieka na wiecznym kacu oraz najniższym poziomie intelektualnym.

 

Obrzydliwsto, które za tym stoi sprowadzało się między innymi do następującego rasistowskiego chamstwa:

Oczywiście w swoim programie „artystycznym” komik nie porusza żadnych drażliwych czy niewygodnych kwestii dla Niemców. Jest więc jednostronny i pokazuje, że każdy z nas, Polaków jest prostakiem, pijakiem, katolikiem (to śmieszne naturalnie!), dresiarzem i mówi wciąż „k…”.

Kariera, którą robi, jest zapewne związana z podatnym gruntem, czyli rynkowym zapotrzebowaniem. Smutna to prawda, ale ofiar się nie lubi. Ofiary się dehumanizuje. Wyobraźmy sobie, że w Polsce podobny komik parodiuje tak Niemców (stereotyp nazisty, obozy, gwałty, grabieże itd.). Czy przeszłoby to naszym kraju? Otóż nie. Nie tylko z tego powodu, że „dorabia to gębę Niemcom”, ale przede wszystkim nie byłoby to śmieszne, bo my dobrze wiemy, jak naprawdę wyglądały tamte czasy.

Tymczasem na widowni w Niemczech siedzą potomkowie polakobójców, a nierzadko także pewnie neonaziści czy starzy weterani Drang nach Osten i śmieją się z untermenchen. A współczesny Goebbels zaciera ręce i hojnie wynagradza za to, że ktoś publicznie zarysowuje wyraźnie granicę pomiędzy rasą panów a robactwem ze Wschodu.

Marek Fis mówi przy tym, że swoją (ob)sceniczną działalnością próbuje łamać antypolskie stereotypy! Czy to jest ten paradygmat równości, szacunku i zrozumienia, który pojawia się na ustach polityków?

 

Wreszcie pojawiły się jakieś reakcje. Oczywiście, nie ze strony MSWIA, które chętnie reaguje na występki ksenofobiczne i antysemickie, ale niestety t o l e r u j e w dużej rozciągłości antypolonizm - przynajmniej nic mi nie wiadomo o zdecydowanych reakcjach na tego typu wybryki w stylu neonazistowskim.

 

List napisało Stowarzyszenie Katolickie Dziennikarzy, zacytujmy fragmenty:

 

Niemieckie telewizje prywatne (SWR, RBB, RTL 2, WDR) prezentują widzom kabaret, w którym niejaki Wojciech Oleszczyk kreuje wśród Niemców wizerunek Polaka jako ordynarnego złodzieja i chama; człowieka głupiego, brudnego, zapijaczonego i wulgarnego. Jako scenicznego stroju używa dresu, na którym widnieje napis Polska i wielki biały orzeł, obiekt kpin kabareciarza. W swoich występach często w niewybredny sposób drwi także z polskiego Kościoła katolickiego.

Wszystkie programy, w których występuje są zwykłymi paszkwilami obrażającymi Polskę i Polaków. Również występujący w tych samych programach niemieccy konferansjerzy, zapowiadając jego występy zachęceni postawą Oleszczyka, opowiadają niewybredne dowcipy o Polkach. Granice dopuszczalne przez satyrę, zostały wielokrotnie pogwałcone. Jako polscy dziennikarze ostro protestujemy przeciwko wyświetlaniu takich filmów. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy jest oburzone faktem, iż tego typu praktyki są promowane przez niemieckie media. Zwracamy uwagę, iż w obliczu dobrosąsiedzkich stosunków takie sytuacje są niedopuszczalne.

Trudno nam sobie wyobrazić, by pomimo trudnej historii pomiędzy naszymi narodami w polskim kabarecie z taką intensywnością, monotematycznością i chamstwem przekraczano tak dalece granice przyzwoitości sprowadzając naród niemiecki do z kolei jemu przypisywanych stereotypów. Zapewne Niemcy nie byliby zachwyceni, gdyby na identycznej zasadzie czyniono satyrę na Niemców ludobójców, antysemitów i dajmy na to prekursorów inhalacji gazowych.To ostatnie sformułowanie (pseudosatyryczne, ale na poziomie Wojciecha Oleszczyka) nie było grzeczne, ale miało służyć jedynie egzemplifikacji na konkretnym przykładzie poziomu humoru prezentowanego przez prywatne stacje niemieckiej telewizji.

 

Jest jasne, że nie powinna to być jednostkowa reakcja KSD (choć chwała im za takową), lecz zbiorowy protest różnych społecznych organizacji i inicjatyw, zwłaszcza tych, które na sztandarach niosą hasła walki z dyskryminacją, rasizmem i złymi stereotypami. Będziemy dążyć w tym kierunku, aby stworzyć platformę, która pozwoli nie tylko reagować na antypolonizm nietolerancyjnych zaściankowych-heimatowo-podobnych, ale także lobbować na rzecz takich samych praktycznych praw dla Polaków, jakie posiadają inne narody i grupy wyznaniowe.

 

Patrz więcej:

Humoreski na żołdzie neogoebbelsa. Jak w Niemczech robi się karierę na antypolonizmie.

Niemiecki "komik" szerzy antypolski stereotyp w niemieckich mediach

Cytaty SDK za: ww.polityce.pl

KOMENTARZE

 • A nie może mu ktoś zwyczajnie skuć mordy...
  Wiem, że to źle tak radzić, ale ręce czasem opadają. Toż Quisling był mniej obrzydliwy, bo się przynajmniej ze swoich nie nabijał.
 • @bez kropki
  My go bić nie będziemy, bo jesteśmy pacyfistami. Poważnie, trzeba wypracować trwałe wzorce i instytucje sprzeciwu oraz społeczno-prawnej reakcji na tego typu zachowania.

  Najpierw należy zebrać kapitał społeczny, dlatego informujemy i założyliśmy ten blog. Zapraszam też na naszą stronę:

  www.antypolonizm.pl
 • @SejsmoAntypolonizmu - Ja tez jestem pacyfistką
  I WŁAŚNIE DLATEGO, jak już nie ma innego wyjścia, to tego ten, no, po buzi bandycie nakładam. Bez wyrzutów sumienia.
 • @bez kropki
  :) i słusznie :). Tym niemniej, musimy budować trwałe struktury, które nie będą musiały się odwoływać do przemocy fizycznej - bo sami nie chcemy być ofiarami takiej przemocy, i to jest słuszne też.

  Lobbing, informacja, bojkot, ostracyzm - to są narzędzia.
 • Marek Fis
  Najbardziej przykre jest to, że w niemieckiego komika szydzącego z Polski i z Polaków wciela się Polak pochodzący ze Słupska, niejaki Wojciech Oleszczak.
 • Ten człowiek przedstawiany był
  parę lat temu w popularnym talk-show (Wojewódzki?) jako ambasador polskiego kabaretu w Niemczech.
 • @Beatrycze
  Nie nazywałbym człowieka o hitlero-heimatowym typie dowcipu Polakiem. Polacy się chyba wstydzą za takie zachowanie.
 • @Janko Walski
  Harcerze "polscy" też dokonali ataku w Gliwicach. Musimy się dobrze zorganizować przeciwko wszystkim antypolsko-rasistowskim zagrywkom.
 • koleś ze Słupska
  To może skuć mu mordę w Słupsku. Pewnie tam bywa od czasu do czasu. Lub nawet lepiej niech słupszczanie się kolesiem zaopiekują. W ramach 'tu i teraz' Tuska.
 • @zeglarz - A tam zaraz mordę skuć;) -
  Upić i niech sam, we własnym zakresie do domu próbuje dotrzeć i np. ze schodów zleci;) Żeby potem nie było na porządnych ludzi.
 • A nie można by móc wzmóc
  i działać szerokim frontem, wespół np. z OKOPem ? (http://niepoprawni.pl/blog/2571/nasze-dzieci-nie-beda-polakami-inicjatywa-okop)

  Co prawda, jest to świeża inicjatywa ale ma ciekawe zamierzenia, mianowicie czynną walkę z antypolonizmem. W sensie prawnym, oczywiście :)

  Może warto wzajemnie się wspierać, bo samo zauważanie tego typu aktów, to trochę mało. Dzisiejsza sytuacja na tym polu, to skutek skandalicznych zaniechań w poprzednich kilkunastu latach.
 • @wicenigga
  "Może warto wzajemnie się wspierać, bo samo zauważanie tego typu aktów, to trochę mało."

  Całkowicie się z tym zgadzam i popieram. Nic tak nie łączy jak wspólny wróg! A oto moja propozycja:
  http://beatrycze.nowyekran.pl/post/10994,relacja-z-trybun-pilkarskich
 • @Autor. Można skuć mordę. Czemu nie....
  Tylko jak narazie to naszym skuwają mordy, wysyłają do szpitali, od czasu do czasu zastrzelą lub wsadzą kosę, nie mówiąc już o drwieniu z patriotyzmu czy sprawianiu łomotu dziadkom lub babciom. I to wszystko dzieje się w Polsce! I co najfajniejsze w glorii prawa.

  To tak gwoli przypomnienia!

  PS. Najpierw trzeba skuć mordy i wyrzucić na zbite pyski całą PO/SLD/PSL. Zdrajców Narodu Polskiego spod znaku dwugłowych orłów. I od tego trzeba zacząć!
 • @Jurand
  Przykry mi, nie uważam tego za dobrej metody. Natomiast proces o zniesławienie, owszem. Przemocą fizyczną można odpowiedzieć tylko na przemoc fizyczną. I najlepiej, gdy robią to odpowiednie służby do tego powołane.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej