Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 274 komentarze

Sejsmograf Antypolonizmu

SejsmoAntypolonizmu - Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego państwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, złych stereotypów na temat Polaków nie został w zinstytucjonalizowany sposób podjęty. Problem ma nazwę: antypolonizm.

Jarosław Marek Rymkiewicz "Samuel Zborowski", czyli jak narodziła się polonofobia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jak narodziła się polonofobia, kiedy to się stało? Pewną odpowiedź daje na te pytania "Zborowski" Rymkiewicza. Odpowiedź jest smutna, bo każe nam popatrzyć na nas samych. Polonofobia ma bowiem źródło w pogardzie Polaków wobec Polaków.

Cytat zamiast recenzji, aktualny kiedyś, aktualny i dziś. Cytat ten w pełni uzasadnia, dlaczego wspominamy na Sejsmografie Antypolonizmu o tej książce:

Po pierwsze, jest to zdanie, które - w tonie pogardliwym - mówi, że z Polakami, mając nad nimi władzę, można zrobić, jeśli przeczeka się ich wrzenie czy fermentowanie, ich początkowe wzburzenie, ich skwaszenie, wszystko, co się zechce. Po drugie, jest to zdanie, które mowi, że Polacy, kiedy ich początkowe wzburzenie, skwaszenie minie, są nic nie warci. Po trzecie, to od tego zdania zaczyna się długa (teraz juz ponad czterowiekowa), historia pogardy Polaków, którzy rządzą, dla Polaków, ktorzy są rządzeni. Także historia pogardy Polaków, któży uważają się za lepszych, dla Polaków, którzy uważani są za gorszych.Po trzecie, jest to zdanie, od ktorego rozpoczyna się równie długa historia polskiej pogardy dla polskości. Lepsi Polacy (tacy, którzy są lepiej usytuowani; lepiej urządzeni; mają władzę; należą do elity), gardząc gorszymi (od nich) Polakami, gardzą też polskością, także - własną polskością, własną przynależnością do polskości, czyli okazują pogardę (niekoniecznie umiejąc zdać sobie z tego sprawę) dla własnego statusu istnieniowego, którego nie potrafią się pozbyć. Takie są znaczenia tego zdania o Polakach i piwie, co kisa. Dalej w pogardzie dla Polaków pójść nie można. Nawet ci Polacy, którzy teraz gardzą swoją (i naszą) polskością, ci Polacy należący teraz do tak zwanej (krakowskiej i warszawskiej) elity, ci Polacy, którzy nami gardzą - w swojej pogardzie dla Polaków nie są w stanie pójść dalej niż zrobił to kanclerz Zamojski. (ss. 262-263)

Tytuł: "Samuel Zborowski"

Autor: Jarosław Marek Rymkiewicz

Wydawca: wydawnictwo "Sic!"

Miejsce wydania: Kraków 2010

 

Czy zgadzamy się z tym źródłem dyskryminacji Polaków? Nawet jeśli tak, to nie tłumaczy to wcale nie-Polaków: polonofobów i polakobójców. Być może jednak, aby coś zmienić, musimy rozpocząć od siebie.

Zacząć współpracować, przestać gardzić polskością i drugim Polakiem, kimkolwiek by był. Można (a nawet trzeba) go ukarać, jeśli na to zasłużył, nie wolno jednak nim gardzić, dlatego że jest Polakiem. Nie wolno też gardzić swoją kulturą. To jedyna droga do wyjścia z pułapki antypolonizmu.

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Autorze gwiazdeczki są dla Pan Rymkiewicza. I obym nie została posądzona o polonofobię stawiam i dla Pana *****
 • @Tatarka
  Serdeczne dzięki za wyrafinowany komentarz. Czy i Pani popiera program przeciwstawiania się polonofobii i antypolonizmowi metodami pokojowymi? Czy powinniśmy upominać tych Polaków, którzy gardzą innymi Polakami?
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Wydaje mi się, że nie tylko, że powinniśmy, ale nawet musimy. Przede wszystkim, nie używajmy języka nienawiści wobec elektoratu Platformy. Pozyskajmy ich Prawdą,

  pozdrawiam,
 • Niestety, zbyt dużo w tym ogólników i przeności...
  * * * * * *
  Poza tym, zapomina także o XX wiecznej oraz współczesnej i o polityce i dużych pieniądzach, jakich się domagają od Polaków żydowscy hochsztaplerzy z holokaust beznesu...

  Wiele z tego, co składa się na współczesny antypolonizm — wynika np. z sowieckiej, stalinowskiej polityki niszczenia polskiego patriotyzmu po 1944 roku rękoma agentów NKWD, często pochodzenia żydowskiego... Uczestniczyli w tym z zapałem miejscości patologiczni mordercy, którym komuniści zagwarantowali bezkarność i posady w UB...

  Tak więc stalinowscy mordercy pierwsi zaczęli walczyć z "polskim antysemityzmem" — mordując polskich patriotów i Polaków.

  Teraz ta zbolszewizowana hołota — jedynie udająca Polaków i wzbogacona na grabieży majątku Polski po 1989 roku — nienawidzi Polaków i jest źródłem części antypolonizmu.

  Natomiast, ta częśc bolszewickiej agentury z sowieckich i komunistycznych tajnych służb — wskutek walki o władzę, wywalona z PZPR przez swoich komunistycznych bandytów-przyjaciół — po 1968 roku rozpełzła się po świecie pisząc dziesiątki tysiący stron łgarstw o "polskim", a nie bolszewickim antysemityźmie...

  *
 • Nie moga znalezc tego zdania, do ktorego sie odnosisz. Czy nie dowidze?
  Okreslenie "polonofobia" jest bardzo dziwne.
  Co to jest polono?
  Moim zdaniem okreslenie polonofobia oslabia, wrecz rozmiekcza informacje, ktora chce sie przekazac, a wiec rasizm skierowany przeciwko Polakom. Mowisz o jakis tam polonach.

  Okreslenie polakofobia jest okresleniem jasnym i oczywistym.
  Znaczy dokladnie to samo co zydofobia.
  Kazdy wiec co to jest zydofobia. Innym okresleniem zydofobii jest antysemityzm.

  Co do antypolskich wypowiedzi popelnianych przez Polakow: to jest nieco inna historia.

  Natomiast zrodlem polakofobi jest w Polsce spolecznosc zydowska. Mam nadzieje, ze nie obrazasz ich swiadomie probujac nazywac Polakami.

  Zamoyjski byl Polskim Patriota, jego celem byla silna Polska, Zydzi daza tak jak przed wojna do likwidacji Polski.
  Porownanie jest bez sensu.

  Musisz rowniez uwzgledniac reguly zycia szlachty w tamtych czasach. Reguly te ustalali magnaci, rowniez Zamoyski.
  Jak widac skutki tych regul przestaly mu sie podobac.
  Dawanie tamtym slowom (w tamtej epoce Polska byla mocarstwem) dzisiejszego znaczenia nie ma sensu.
 • @autor
  jeśli dobrze rozumiem cytat, Rymkiewicz dobrze rozumie rolę jaką odegrał Jan Zamoyski. Przy okazji polecam: http://alchymista.nowyekran.pl/post/168,centra-decyzyjne-pierwszej-rzeczypospolitej
 • @fritz
  a co to jest "polako?

  jak rozmawiać i "polakonach?


  Pojęcie "polonofobia" — funkcjonuje od wielu lat. I bezsensem byłoby tu cokolwiek zmieniać...

  *
 • wywiad z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem: "z nienawiścią do Polski"
  * * * * * * *

  W wywiadzie z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem w „Teologii Politycznej” przeprowadzonego przez Karłowicza, Cichockiwgo, Gawina,

  Rymkiewicz mówi:

  „W Polsce mamy teraz do czynienia z czymś bardzo przykrym – z nienawiścią do Polski. Polacy nienawidzą Polski – jak to możliwe? A jednak możliwe. W wypadku pewnych ludzi, których zalicza się do elit, napięcie tej nienawiści jest tak wielkie, że ci ludzie po prostu się duszą, dławią, nie mogą sobie dać z tym rady – z nienawiścią, wstrętem, pogardą, obrzydzeniem, które budzi w nich Polska.”

  ______
  Zob.: http://www.teologiapolityczna.pl/o-afirmacji-polskosci-rozmowa-z-jaroslawem-markiem-rymkiewiczem#

  *
 • @Andy-aandy
  Zgoda, ale metafora uzupełnia dosłowność. Wielu z nas nie należy do opisanej grupy, a jednak również cierpi na polonofobię.

  Trzeba działać na różnych frontach, my popieramy pokojowe przeciwstawianie się dyskryminacji Polaków i polskiej kultury, instytucji itd.
 • @alchymista
  Co do roli Zamojskiego można się nie zgadzać, cytat jest raczej metaforą szerszego problemu: pogardy Polaków dla Polaków i polskości - to trzeba zmienić.

  Serdeczności, zaraz zajrzę.
 • @fritz
  To zdanie jest nieważne. Ważna jest metafora. Mówi ona o autoniechęci. To podstawowa sprawa. Niechęć innych grup można zmienić, można je skłonić do zmiany zdania, ale najpierw lub równolegle trzeba zacząć mieć własną godność.

  Pewnie też i dlatego taka niechęć do polskiej historii. Polska historia i jej propagowanie dałyby ludziom godność i zmniejszyły wewnętrzną polonofobię.

  PS> Polonofobia od Polonii, czyli Polski i polskości.
 • @Andy-aandy
  polako.. forma przymiotnikowa od Polak, a wiec bedacego celem rasistowskich atakow.

  Nie znalem formy polono...
  Kto ja wprowadzil, wyglada na typowa, wlasnie antypolska scieme, poniewaz oslabia przekaz. Wlasciwie nikt nie czuje sie osobiscie dotkniety.

  Moze lepiej byloby lichistofobia, tak samo ladne a moze ladniejsze niz polonofobia.
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Rymkiewicz jest tym nosicielem Historii Polski. Mowienie o niecheci w jego przypadku do Historii Polski jest olbrzymim nieporozumieniem.

  Jezeli w rodzinie poklocisz sie i uzyjesz nieparlamentarnych wyrazen, w Twoim przekonaniu dla dobra czlonka rodziny, to jest to zupelnie czyms innym niz rodzinie wroga osoba uzyje tych samych wyrazen, nieprawdaz?
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Wielu z nas nie należy do opisanej grupy, a jednak również cierpi na polonofobię...

  *** Nie, ci ktorzy sa polakfobami, nie nalezy do NAS, tylko do NICH. Zostali wynarodowieni.
 • @Andy-aandy
  Uzupelnienie, na wszelki wypadek.

  jak rozmawiać i "polakonach?

  *** Rozmawiasz o Polakach.
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Pewnie też i dlatego taka niechęć do polskiej historii. Polska historia i jej propagowanie dałyby ludziom godność i zmniejszyły wewnętrzną polonofobię.

  *** Nauka historii Polski w szkolach jest absolutnym fundamentem przetrwania Narodu.
  Zakaz nauki historii Polski (szeroka dyskusja w Rzepie, prof. Nowak) w szkolach srednich przez herr Tuska jest zbrodnia wymierzona przeciwko Polakom.
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Autorze - nie zamierzałam napisać wyrafinowanego komentarza, a jeśli takowy wyszedl , eh! trudno...
  Przeczytałam dopiero przed chwilą wszystkie, Państwa wpisy i nie będę się odnosić do kwestii fobii żydowskiej.
  Przez nasz kraj przeszło tyle wojen, tyle szlaków bursztynowych i ... i nie wiadomu jaka krew w żyłach nam płynie...
  Śp Prezydent był jedyny, który mimo kąśliwych uwag, czynił wszystko, by w młodym pokoleniu poprzez harcerstwo i nie tylko, rozbudzić miłość do Ojczyzny i szacunek dla flagi, itd..
  Maj trwa i czas św. komunii - też. Proszę, popatrzcie jak poprzez tę rewię mody, poprzez otrzymane prezenty i poprzez ucztę pokomunijną - wytwarza się polonofobia wśród przyszlej magnaterii i plebsu.
 • @fritz
  To zdanie to przypisywane Zamoyskiemu słowa:
  „Polacy są piwo, które kisa z przodku, a potem za wodę stoi”

  Rymkiewicz nie ukrywa swojej niechęci do Zamoyskiego, właśnie dlatego, że próbował zmieniać Polskę wbrew Polakom, jednocześnie pogardzając nimi(trochę jak Wielkopolski).
  Taki jest kontekst tego cytatu.

  Oczywiście to czy Rymkiewicz ma rację jest tematem na dłuższą dyskusję.
 • @fritz
  Nikt tu nie pisze nic złego o Rymkiewiczu. Cytat jest formą metafory o niechęci Polaków do Polaków. Nic więcej.

  Polonia to łaciński wyraz i czcigodny. Terminologia może być różna.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej