Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 274 komentarze

Sejsmograf Antypolonizmu

SejsmoAntypolonizmu - Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego państwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, złych stereotypów na temat Polaków nie został w zinstytucjonalizowany sposób podjęty. Problem ma nazwę: antypolonizm.

Co wg Grossa łączy polskich chłopów i szwajcarskich bankierów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Książki Grossa, którym zrobiono darmową reklamę w publicznych i prywatnych mediach, wg wielu promują antypolonizm. Możliwe, że to jednak czubek góry lodowej wobec ustnych zniesławień powielanych w antypolskich dowcipach dla salonu.

W wyważonej i niedocenionej przez mainstream książce pod redakcją Marka J. Chodakiewicza "Złote żniwa czy złote serca" pojawia się wiele interesujących wątków i ważnych, a nieznanych szerokiej publiczności faktów.

Zacytujemy jeden z nich, gdyż jest bardzo bolesny. Pokazuje bowiem jak uprzedzone i nietolerancyjne są koła skupione wokół szkoły historycznej nazywanej przez Johna Radziwiłowskiego neostalinowską. We wstępie do pracy Chodakiewicz pisze o studencie, którego wysłał na kwerendę do prestiżowego Hoover Institute w Stanfordzie:

 

Tak się złożyło, że w tym czasie miał tam odczyt prof. Gross. Opowiedział swój standardowy dowcip o szwajcarskich bankierach i polskich chłopach, których rzekomo cechą wspólną jest posiadanie żydowskiego złota. Nasz student wtedy wstał i wypalił: "Ja jestem Polakiem chłopskiego pochodzenia, ale my nigdy żadnego żydowskiego złota nie mieliśmy". Gross się bardzo zmieszał. Tego też życzymy gorąco jego nadwiślańskiemu chórowi admiratorów. (s. 64)

 

Właśnie, co na to admiratorzy walczący ze złymi stereotypami nad Wisłą? Co na to chłopskie ugrupowania polityczne i społeczne? Czy akceptują stereotyp złodzieja rozpowszechniany w dowcipie?

Patrz więcej:

 Neostalinowcy piszą historię Polski

 

Tu można zagłosować, odpowiadając na pytanie, czy najnowsze  książki Grossa są antypolskie:

Sonda

Obrazek: za inicatywą bojkotu książek Grossa oraz wydawnictwa Znak, znaleziony w Internecie.

KOMENTARZE

 • Ostatni dyskutowałem z moim kierownikiem na temat publikacji Grossa.
  Twierdził on (kierownik), że choć nie zgadza się z tezami i opiniami w tej książce to jednak popiera ukazywanie sie takich publikacji ze względu na to, że mówią one o ciemnej dla naszego narodu, stronie historii II wojny światowej. Natomiast ja stwierdziłem, że i owszem powinno sie mówic o tych czarnych kartach naszej historii, ale pod warunkiem ze pisze się tam prawdę, a nie klamstwa, insynuacje i niesprawdzone przypuszczenia jak Gross.
 • autor
  a gdzie są ci "żelaźni i wieczni" obrońcy polskiej wsi z PSL Pawlak, Żelichowski czy Sawicki. Gross z Wybiórczą z pomocą między innymi żony kapusia Boniego regularnie opluwają polską wieś i chłopów robiąc z nich pospolitych morderców . Ale te gnoje odwagę mają tylko na PIS i Kaczyńskich !
 • autor
  Ciekawa dyskusja na temat Grossa
  Link
  http://obywatel.salon24.pl/290986,dr-adam-sandauer-na-marginesie-zlotych-zniw
 • @Nathanel
  Przepraszam Pana, według Pana wykładni antypolonizm należy przemilczać, tak? Golgota milionów Polaków nic dla Pana nie znaczy?
 • @berecik
  Szanowny Panie, Pan też akceptuje antypolonizm? Czy informowanie na temat szerzenia niechęci do Polaków jest formą zaistnienia?

  Jeśli tak, TO DOBRZE. Przecież i Pan mógłby to robić. Ołów w kłębie?
 • @Nathanel
  Zgadzam się z Panem.. największą reklamę zrobili Grossowi jego "krytykanci".

  Napisałam "krytykanci" ponieważ jestem przekonana, że to krytykanctwo jest koncesjonowane.. fala "krytyki" przelała się przez Polskę wtedy gdy tej miernoty jeszcze na rynku nie było.
  Cała akcja była dobrze zaplanowana i niestety osiągnęła swój cel.
  O Grosssie jako agencie służb sowieckich powinno się milczeć.
 • Antypolonizm Grossa, Steinbach, Kremla...
  ... przypomina nieco ingerencję Prus i Rosji w obronie innowierców na terenie Rzeczypospolitej w XVIII wieku. W obu przypadkach chodzi o przedstawienie Polski i Polaków jako ciemnoty i anarchii. Wiemy po co budowano taki wizerunek wtedy: żeby uprawomocnić rozbiory. Wtedy jedni chcieli walczyć inni woleli przystąpienie do targowicy. Jak pokazała historia układy nic nie dały a walka i tak nie ominęła Polaków. Po co dziś tyle antypolskich zabiegów? Szczerze mnie to niepokoi, ale jedno wiem: milczeć nie można!
 • @konserwatystka
  O jakiej Pani mówi reklamie? Milczenie akceptuje antypolonizm. Popiera Pani antypolonizm?

  Na czym polega "koncesjonowana krytyka"? Czy nie ma Pani dostępu do krytyki, np. tu?
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Gdyby ta cała plejada "prawicowych oponentów" Grossa nie wznieciła fali krytyki to nikt nigdy by się nie dowiedział, że jakiś ruski agent wyprodukował paszkwil na Polaków.

  Na akcję.. aby była udana musi być odzew.
 • @konserwatystka
  Pani może by się nie dowiedziała, ale antypolonizm nadal miałby miejsce. Niezależnie od naszej wiedzy i krytyki te książki drukowane i poglądy są głoszone. Mamy milczeć czy mówić o zniesławieniach?

  Co ma do tego prawica czy lewica?

  Antypolonizm jest problemem i nie należy zamiatać go pod dywan.
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Antypolonizm Żydow jest sztucznym problemem wzniecanym przez sowietow... podobnie jak antysemityzm Polaków.
  Ten atak jest zamierzony i nakierowany jest na skłócanie naszych narodów, które przez setki lat żyły obok siebie w miarę zgodnie.. mimo olbrzymich różnic kulturowych.
  Przed 39 rokiem nie było takich problemów.
  A ponieważ Żydzi kojarzeni są z Ameryką.. poprzez olbrzymią diasporę.. to przy okazji skłóca się Polskę z USA.

  Ciekawe. że nikt nie pisze o antypoloniźmie sowieckim...???
  Czy to nie dziwne?
 • @konserwatystka: Antypolonizm Żydow jest sztucznym problemem wzniecanym przez sowietow... podobnie jak antysemityzm Polaków. Ten
  atak jest zamierzony i nakierowany jest na skłócanie naszych narodów
  ===============================================

  Potwierdzam.

  Pozdrawiam,
 • @konserwatystka
  Pisze Pani "Antypolonizm Żydow jest sztucznym problemem wzniecanym przez sowietow... podobnie jak antysemityzm Polaków."


  Przecież nie piszemy o tym. Nie uogólniamy na całe grupy etniczne czy religijne. Nawet na części. Podaliśmy przykład dowcipu, który rzekomo jest opowiadany na salonach uniwersyteckich Ameryki. dowcip ten zniesławia Polaków. A Pani wnioski daleko wychodzą poza notkę.

  Dalej Pani pisze: "Ciekawe. że nikt nie pisze o antypoloniźmie sowieckim...???
  Czy to nie dziwne?"

  Dziwne to jest to, że Pani pisze a nie czyta:

  http://sejsmoantypolonizmu.nowyekran.pl/post/14621,katyn-byl-ludobojstwem

  http://sejsmoantypolonizmu.nowyekran.pl/post/14624,co-tym-razem-szykuja-bracia-rosjanie


  O czym są te notki, jak nie o sowieckim antypolonizmie?

  Najłatwiej jest krytykować, zrobić coś samemu trudniej.
 • @Grzegorz Rossa.
  Nie wchodzę w takie ogólne analizy. Nie piszę nic o narodach czy grupach etnicznych w ogóle. Powyższa notka dotyczy jednej osoby i jej wypowiedzi. Wyciąganie ogólnych wniosków jest jak wróżenie z fusów. Szanuję Pana zdanie, nie mam w tym zakresie własnego. Polecam uwadze odpowiedź konserwatystce.
 • @Grzegorz Rossa.
  "@konserwatystka: Antypolonizm Żydow jest sztucznym problemem wzniecanym przez sowietow... podobnie jak antysemityzm Polaków. Ten
  atak jest zamierzony i nakierowany jest na skłócanie naszych narodów
  ===============================================

  Potwierdzam."
  Czy to o czym pisze Michalkiewicz w http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/15423,michalkiewicz-dla-ne-przed-wizyta-drogiego-goscia i komentujący poniżej wpisuje się w Państwa przekonania (jak wyżej?)
 • @SejsmoAntypolonizmu
  Czy można wyrwać Grossa z kontekstu? Czy można widzieć drzewo, a nie widzieć lasu?
 • @koolart
  Nie wiem nie zajmuje się polityką.
 • @Grzegorz Rossa.
  Można, nie rozstrzygam, czy las jest, czy nie. Opisałem drzewo.
 • @SejsmoAntypolonizmu
  "Książki Grossa, którym zrobiono darmową reklamę w publicznych i prywatnych mediach, wg wielu promują antypolonizm. Możliwe, że to jednak czubek góry lodowej wobec ustnych zniesławień powielanych w antypolskich dowcipach dla salonu."
  ________________________________________________


  Pisze Pan o stereotypach i antypoloniźmie i podaje Pan przykład.

  A ja Panu odpowiadam, że to twór sztuczny.. wymyślony i zrealizowany dość skutecznie.. niestety, przez sowietow.
  Więc dlaczego Pan twierdzi, że ja nie na temat.. jak najbardziej na temat.

  _______________________________
  "Nie wiem nie zajmuje się polityką"
  _______________________________

  Sprawa antypolonizmu i antysemityzmu to jak najbrdziej polityka.


  PS. Dlaczego Pan pisze o sobie w liczbie mnogiej?
 • @SejsmoAntypolonizmu: Można, nie rozstrzygam, czy las jest, czy nie. Opisałem drzewo.
  Niebezpieczne. Próbując wykarczować jedno drzewo można zostać przywalonym innym.
 • @Grzegorz Rossa.
  Rzecz w tym, że niczego tutaj się nie karczuje. Podany został cytat z powszechnie dostępnej książki, acz nie powszechnie znany. Podanie tego cytatu nie przesądza niczego w ogólnym kształcie. Przynajmniej ja nie przesądzam, gdyż uważam, że nie należy rozpowszechniać negatywnych stereotypów o żadnych narodach czy grupach etnicznych. W żadnym słowie tej notki nic takiego nie ma miejsca i mieć nie będzie.

  Co do "dowcipu", nie jest chyba przyjazny Polakom, lekko mówiąc. I tyle.
 • @konserwatystka
  Antypolonizm nie jest ani Żydów (ani żydów) ani innych nacji. Antypolonizm jest złych ludzi. Wśród Żydów jest wielu ludzi przychylnych Polsce. Znane są ważne gesty przyjaźni ze strony Polaków (JP II, Lech Kaczyński). Polacy stracili w czasie II Wojny Światowej bardzo dużo: życie milionów swoich braci i sióstr, suwerenność państwa. Więc przypisanie nam działań, których sami byliśmy ofiarami budzi uzasadniony sprzeciw.
 • @SejsmoAntypolonizmu: niczego tutaj się nie karczuje.
  Niech robią dalej, co dotąd.
 • Antypolonizm i stereotyp Polaka
  Polecam ksiązkę autorki Dr Danusha Goska wydaną w zeszłym roku w USA: Bieganski: The Brute Polak Stereotype in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture (Jews of Poland)
  http://www.amazon.com/Bieganski-Stereotype-Polish-Jewish-Relations-American/dp/1936235153/ref=ntt_at_ep_dpi_1

  Mozna w niej znaleźć odpowiedzi na wiele pytan dotyczacych antypolonizmu w świecie. Ksiazka otrzymala w zeszlym roku nagrode Haleckiego w USA, ma świetne recencje, jest pozycją akademicką, i choć również jest kontrowersyjna, nie wzbudza ani w Polsce ani w Stanach tak wielkich emocji jak eseje historyczne JT Grossa. Dlaczego?
  Czy my (Polacy i Polonia na świecie) robimy wystarczająco wiele aby antypolonizm i stereotyp Polaka zwalczac? Moim zdaniem nalezy wspomagać autorów, którzy próbują polskiego imienia bronić, z taka samą siłą, jak krytykować tych, którzy z antypolonizmu zyją.
  Dlaczego w Polsce lepiej być Grossem niż nie-Grossem?

  Widzę, że Nowy Ekran pisał juz o tej ksiące. Chwała za to.
  http://salski.nowyekran.pl/post/2001,obrzydliwy-stereotyp-polaka-propagowany-przez-elity-w-usa

  Wczoraj ukazał sie artykuł o tej publikacji.
  http://tygodnik.onet.pl/31,0,63741,ci_okropni_polacy,artykul.html
  Dr Goska w lipcu przyjedzie do Polski na program letni Fundacji Kosciuszkowskiej. Autorka chetnię spotka sie z zainteresowana grupą (w grę wchodzi Kraków, Warszawa, Opole) by porozmawiac o stereotypie Polaka w mainstreamie w USA oraz swojej książce. Gdyby był ktoś zainteresowany zorganizowaniem takiego spotkania, proszę o informacje.
  Autorka szuka (i nie może znaleźć) w Polsce rzetelnego wydawcy. Niestety u nas wydaje się ksiązki JT Grossa, bo one się sprzedają. Czyz to nie paranoja?
  Ja kupiłem „Zlote serca czy ....” Chodakiewicza, gdyż „Złote Żniwa” JT Grossa znam z telewizji, prasy, internetu, komentarzy, wywiadów... Starczy. Nie bedę tego czytać.
 • @emti: Autorka szuka (i nie może znaleźć) w Polsce rzetelnego wydawcy.
  Ja też:

  http://www.scribd.com/doc/38779869/Ci%C4%99%C5%BCkie-czasy-dla-agentow

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej