Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
158 postów 274 komentarze

Sejsmograf Antypolonizmu

SejsmoAntypolonizmu - Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego państwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, złych stereotypów na temat Polaków nie został w zinstytucjonalizowany sposób podjęty. Problem ma nazwę: antypolonizm.

Kiszyniów polskim miastem? - REAKTYWACJA antypolonizmu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W filmach, w kulturze, w symbolach w subtelny sposób promuje się antypolonizm. Czasami robi się ten sam opis dwa razy. Raz dla Polaków, grzecznie. Drugi raz dla pozostałych, z antypolską sugestią. Czy to przypadek?

 

W filmie zatytułowanym "Dawno temu w Ameryce" jest scena niosąca ze sobą błędną informację, która w zestawieniu z innymi faktami ma prawo przyczynić się do przedstawienia Polaków w złym świetle. 


Jest ona umieszczona w początkowym  okresie filmowej historii. A mianowicie powiedziano, że Kiszyniów jest miastem polskim, co w kontekście wydarzeń historycznych, jak i samej akcji filmu nie świadczyłoby o Polsce korzystnie.

Sprawę tę przedstawiłem w publikacji: "Kiszyniów polskim miastem?" (27.12.2011 r.) na portalu antypolonizm.pl.

W dniu 23 marca 2012 r. kolejny raz emitowano ten film na TVP1 (g. 22.15) z ocenzurowaną wypowiedzią będącą przedmiotem wspomnianej publikacji.

Słowa. które składały się na tę wypowiedź nie są odczytywane przez lektora.  Fraza słowna (w języku angielskim) mówiąca o tym, że Kiszyniów leży w Polsce jest bardzo niewyraźna, natomiast lektor czytając tekst, po prostu nie wymienia Polski. Cenzura ta jest dokonana na potrzeby widza polskiego, natomiast w innych krajach film ten nadal wnosi fałszywy przekaz.

W związku z tym wymowa publikacji "Kiszyniów polskim miastem?" nadal jest jak najbardziej aktualna mimo, że polski widz oglądając kopię filmu z tym tłumaczeniem (lektor: Janusz Szydłowski) nie usłyszy słów budzących kontrowersje.

Za: Sejsmograf Antypolonizmu

 

Obrazek głowny: za akcją bojkotu Grossa.

 

Są więc dwie narracje:

Jedna bezpieczna - dla Polaków. I druga antypolska - dla niepolaków. Ta druga ma upokarzać Polaków w oczach tych, którzy nie znają historii.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY

więcej